17 July, 2024

Omnichannel Nedir?

Omnichannel Nedir?

Alışveriş deneyimini daha kusursuz hale getirmek için yapılan bir çalışma anlamına gelen omnichannel, diğer bir değişle müşteri gözünden gözlem yapmak anlamına geldiğini söylemek mümkün. Bu konuda pek çok kişi omnichannel nedir sorusunu merak etmektedir. Alışveriş deneyiminin entegreli ve tutarlı şekilde gerçekleştirilebilmesi adına, bütün farklı kanalların yönetilmesi anlamına da gelmektedir.

Bu konuda yapılan çalışmalarda online mağaza ile fiziksel mağazalar karşılaştırılmakta; her iki sistemin stratejisi ortak olarak ele alınmaktadır. Profesyonel düzeyde gerçekleştirilen omnichannel marketing sistemi, müşterilerin öncelikle bir kanaldan başlayarak ardından diğer kanalların kullanması varsayımını ele almaktadır.

Multichannel Omnichannel Amacı

Dünya çapında en önemli markaların kullandığı bu sistem, oldukça başarılı getiriler sağlamaktadır. Değişik kanallar üzerinden müşteriler ile yapılan etkileşim, bu sistem ile tek bir çatı altında toplanmaktadır. Böylece profesyonel yönetim sayesinde müşterilere her kanal üzerinden eşit düzeyde kaliteli bir deneyim sağlanmaktadır.Bu pazarlama stratejisinin doğru ve verimli şekilde değerlendirilmesi, firmaların tüm varlıklarının bir bütün haline gelmesine olanak verir.

Bu konuda multichannel omnichannel nedir sorusu ile beraber amacının ne olduğu da büyük öneme sahiptir. Temel prensip olarak amaç müşteri deneyimini artırmak ve müşteri ile yapılacak etkileşimin, tek bir pota altında daha sağlıklı şekilde yürütülmesine fırsat vermektir.

Hem Satış Hem De Etkileşim İçin Kullanılan Omnichannel Multichannel

İnternet üzerinden gerçekleştirilen e-ticaret artık firmalar için büyük öneme sahiptir. Müşteri ile yapılacak doğru etkileşim ve profesyonel satış, uzun vadede güvenilir müşteri potansiyeli oluşturulmasına olanak tanır. Bu sebepten dolayı omnichannel multichannel farkı ile bir adım öne çıkmaktadır. Sadece müşteri ile etkileşim değil, aynı zamanda satış kapsamında da önemli getiriler sağlıyor. Bu konuda teknik altyapı ve detaylı planlama büyük öneme sahiptir. Nitekim marka deneyimi önemli olduğu için bu işlemlerin kusursuz gerçekleştirilmesi gerekir.

Firmalar İle Müşteri Arasında Profesyonel Satış ve Etkileşim

Müşteriler herhangi bir ürüne internet üzerinden baktıkları zaman, müşteri cookie üzerinden profillenmektedir. Daha sonra internete giriş yaptığı zaman aynı incelemeyi tekrar gerçekleştirildiğinde, ürün karşısına çıkmaktadır. Böylece omnichannel marketing sayesinde müşteri siteye giriş yaparak ürünü kolaylıkla bulabilmekte ve alışveriş gerçekleştirebilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir