17 July, 2024

İşletmenizi Uluslararası Pazara Taşımayı Öğrenin

İşletmenizi Uluslararası Pazara Taşımayı Öğrenin

Uluslararası pazara giriş gerekliliği küreselleşmenin doğal bir sonucu olarak ortaya çıkmaktadır. Küreselleşme başta işletme kuruluşları olmak üzere; sosyal, siyasi ve ekonomik açıdan çok yönlü bir etkiye sahiptir. Bu etki alanları sebebi ile de işletmelerin hareket alanı gelişmeye başlamıştır. Yerel pazarda sabit dururken uluslararası pazara açılmak da neredeyse bir gereklilik haline gelmiştir. Ancak dış ticarette başarıya ulaşmak için doğru uluslararası pazara giriş stratejileri belirlemeniz gerekmektedir.

Pazara Giriş Yolunuzu Belirleyin

Söz konusu işletme dış ticarete atılmadan önce mutlaka giriş stratejisine karar vermelidir. Ülke pazarlarına; ihracata dayalı, sözleşmeye dayalı ve yatırıma dayalı yolları ile girebilirsiniz. Bu yollardan her biri uluslararası pazara nasıl girilir sorusuna verilebilecek doğru cevaplardır.

İhracat Yolunu Kullanın

İhracata dayalı girişlerde, kendi ülkenizde ürettiğiniz ürünleri dış ülkelere satabilirsiniz. İhracat doğrudan yapılabildiği gibi dolaylı yollardan da yapılabilmektedir. Eğer daha öncesinde yer almadığınız bir pazara açılıyorsanız dolaylı yoldan girişi kullanmalısınız. Dolaylı yoldan yapılan ihracatlarda ürün, yabancı ülkeye yerel kuruluşlar aracılığı ile çıkarılmaktadır.

Sözleşmeler ile Stratejinizin Çerçevesini Çizin

Sözleşmeye dayalı giriş yolu kendi içerisinde beş farklı kategoriye ayrılmaktadır. Bunlar; montaj, lisans anlaşması, imtiyaz, anahtar teslim ve sözleşmeli ürün olarak sıralanmaktadır. Bu sayede farklı yollardan pazara giriş yapabilir ve uluslararası pazarda büyüme stratejileri geliştirebilirsiniz. Ürünlerinizin tamamını değil de bir kısmını pazara sokmak ilk adım için güvenli bir yoldur.

Ortak Girişimler ile Gelirinizi Katlayın

Ortak girişim, doğrudan girişim ve uluslararası birleşmeler ise yatırıma dayalı yolları oluşturmaktadır. Ortak girişimler genel olarak daha fazla getiri sağlamaktadır. Ayrıca üreticiler için de daha kontrollü bir çalışma alanı oluşturmaktadır. Uluslararası pazara bir ya da daha fazla ortakla girmek satın alımlar konusunda size yardımcı olacaktır. Ancak burada birleşmeler sebebi ile çıkabilecek kültürel ayrışmalara dikkat etmeniz gerekmektedir.

Dış pazarda yerinizi alabilmek için doğrudan yatırımlara da yönelebilirsiniz. Bu yatırımların genelini hisse senetleri oluşturmaktadır. İşletmeniz yabancı pazarda işlem görmekte olan hisseleri alarak da çeşitli ortaklıklar kurabilir. Bu yol ile yabancı pazarlarda fabrika, üretim tesisi ya da bina inşaatı konularında da yatırım sağlanabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir