17 July, 2024

Veriye Dayalı Pazarlama Nedir?

Veriye Dayalı Pazarlama Nedir?

Veriye Dayalı Pazarlama; tüketicilerin demografileri, davranışları, satın alma alışkanlıkları, hobileri, ilgi alanları ve benzeri verilerin toplanarak, bu veriler üzerinden ön görüler hazırlanması ile yapılan pazarlama faliyetleridir. Markaların başlıca hedefleri yeni müşteri kazanmak ve beraberinde de mevcut olan müşterilerinin ilgisini daima korumak ve markaya sadık kalmalarını sağlamaktır. Belirledikleri bu hedeflere ulaşabilmek amacıyla markalar doğru iletişim kanallarından, doğru içerikler, doğru yönetilen kampanyalar ile mükemmel zamanlamayla kitlelerine ulaşmayı amaçlamaktadırlar.

Toplanan Verilerin Bir Pazarlama Yöntemi Olarak Firmalara Sağladığı Faydalar

Bu belirlenen hedeflerin gerçekleşebilmesi için tüketicilerin demografileri, satın alma alışkanlıkları, hobileri, ilgi alanları ve benzeri verileri toplanarak birleştirilmekte ve ön görüleri hazırlanarak veri tabanlı pazarlama uygulamaları yapılmaktadır.

Veriye dayalı pazarlama dendiğinde ilk akla gelen yıllar öncesine dayanan mağaza, sadakat kartı, kasa ve geçmiş alışveriş verilerinin toplanması ve analizi gelmekteydi. Şimdi ise internet üzerinden alışveriş ve gezinme verileri eklenmiş durumdadır.

İnsanlar teknoloji sayesinde oyun oynamak, sosyalleşmek, konuşmak, lokasyon ve yol bulmak amacıyla ihtiyaçlarını çoğunu akıllı mobil cihazları ile karşılamaktadır. Bu yöntemler kişiler hakkında pek çok ayak izi oluşturmaktadır. Aynı zamanda yaşanan evler, sürülen araçlar, ofisler, fabrikalar, sensörler, kameralar, mağazalar kesintisiz insanlar ile ilgili verileri toplamaktadır.

Tüm bu veriler insanların yaşam biçimleri ve eğilimleri hakkında geniş bir veri tabanı oluşturmakta ve tüm bunlar çeşitli nedenler ile yapılan analizlerde girdi olarak kullanılmaktadır.

 

Verilerin Yorumlanması

Kullanılan teknoloji ve yazılımlar ile elde edilen veriler işlenmekte ve işe yarayanları markaların kampanyalarında kullanılmak üzere ayrıştırılmaktadır. Tüm bu analizi yapılan veriler markaların kampanya dönemlerinde geri dönüş oranlarını kat be kat arttırmayı sağlamaktadır.

Yapılan bu analizler sayesinde her kampanya dönemi sonunda veri tabanı daha da beslenerek otomatik olarak optimizasyon sağlanmaktadır.

 

 

 

Uygulanan Yöntemin Özellikleri

Veri tabanlı pazarlamanın özellikleri kategorize edildiğinde iki farklı pazarlama yöntemi olarak ayrıştırmak mümkün olmaktadır.

-Tüketici hedef alınarak yapılan

-İşletme hedef alınarak yapılan

şeklindedir.

Tüketici temelli veri tabanı pazarlamada kullanılan veriler tüketici bilgileri olarak müşterilerin verilerini kapsamaktadır. İsim, soy isim, adres, kişinin satın alma geçmişi, cinsiyeti, yaşı gibi verilerin beraberinde kişi ve firma arasında yapılan iletişim geçmişleri de veri tabanlarında saklanmaktadır. Verilerin birçoğu doğrudan tüketiciden elde edilmesine rağmen bazen de bu işi profesyonel olarak yapan veri tabanı toplayan ajanslardan da elde edilmektedir.

İşletme temelli veri tabanı pazarlama yönteminde ise sahip olunan veriler işletmenin satışlarından, pazarlama tekniklerinden ve müşterileri ile girmiş oldukları etkileşimlerden elde edilmektedir.

 

Örneklendirme

Veri tabanlı pazarlama örnekleri arasında en çarpıcı olanı ise Pepsi’nin Coca Cola müşterileri kendi markasına döndürebilmek amacı ile bir milyon diet cola müşterisine kutu diet pepsi cola’yı posta aracılığı ile göndermesidir.

Veri tabanlı pazarlamanın yöntemleri iyi analiz edilip, benimsendikten sonra belirlenen hedeflere ulaşılamaması için hiçbir neden bulunmamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir