4 December, 2022

Evde Video İzleme Alışkanlıklarımız Hızla Değişiyor

Evde Video İzleme Alışkanlıklarımız Hızla Değişiyor

Youtube Google şirketinin bünyesinde bulunan bir video izleme ve paylaşma platformudur. Günümüzde insanlar televizyon izlemek yerine Youtube üzerinden video izlemeyi tercih etmektedir. İnsanların evlerinde Youtube üzerinden video izlemesinin en önemli sebebi Youtube Platformunda bulunan videoların sınırsız olmasıdır. İnsanlar televizyonda yayınlanan klasik programlar yerine Youtube üzerinden istedikleri içerikleri izlemeyi tercih etmektedir.

Youtube Neden Daha Çok İzleniyor?

Bireylerin Youtube izlenme süresi gün geçtikçe daha çok artmakta. Bunun en büyük sebeplerinden biri Youtube platformunun izleyicilere geniş bir izleme yelpazesi sunmasıdır. Klasik televizyon yayınları haber, dizi, magazin gibi içeriklerin dışına çıkamasa da Youtube platformunda içerik üreticileri her gün yeni fikirlerle video çekerek insanların Youtube izlenme oranlarını arttırmaktadır. Ayrıca televizyonda yayın yapan pek çok kanal da Youtube platformun geçiş yaptığı için insanların televizyon izlemek için pek fazla nedeni kalmamıştır.

İnsanlar Youtube platformunda yer alan içerikleri sevmesinin en büyük nedenlerinden birisi de Youtube içerik üreticileridir. Her gün bu içerik üreticiler tarafından milyonlarca video üretilmekte ve kullanıcıya sunulmaktadır.

Kullanıcıların ilgisini çeken videolar kısa sürede milyonlarca kez izlenir. Televizyon platformunun bir eksiği de kullanıcıdan geribildirim alamamasıdır. Youtube üzerinden kullanıcılar içerik üreticilere ne hakkında video çekmesini istediklerini yorum yaparak belirtir. Ancak televizyon platformunda izleyen görüşleri çok önemli bir yerde değildir.

Youtube Platformu Neden Daha Popüler Hale Geldi?

Youtube platformunun bu kadar popüler hale gelemsindeki en büyük etken erişim kolaylığıdır. Telefon, tablet, bilgisayar ve hatta televizyon üzerinden bile Youtube platformuna ulaşmak mümkündür. Bu erişim kolaylığı Youtube platformunu televizyondan daha popüler hale getiren en önemli etkenlerden biridir. Youtube platformunun bu kadar popüler hale gelmesindeki diğer bir etken ise arz talep uyumudur.

Youtube üzerinde içerik üreticiler hangi videoya daha çok talep geliyorsa onun hakkında daha çok video yapmaktadır. Ayrıca yorumlarda videolara eklenmesi veya çıkartılmasını istedikleri kısımlar da belirten kullanıcılar Youtube platformunu interaktif bir hale getirmiştir.                            Ancak televizyon kanalları bu interaktif kullanıcı ve üretici ilişkisinden yoksundur. Bu sebeple Youtube platformunda izlenmeyen videolar kısa sürede başka şekillere dönüşürken televizyon platformunda izlenmeyen içerikler uzun bir süre daha ekranlardan yerini almaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir