4 December, 2022

Arama Motoru Nedir ?

Arama Motoru Nedir ?

Arama motoru, internet üzerinde bulunan tüm içerikleri aramak için kullanılan bir mekanizmadır. Diğer bir deyişle aracı yazılımlardır. Aratılan anahtar kelimelere göre en iyi şekilde gelişmiş algoritmasıyla sistem üzerinden araştırarak ilgili tüm web sayfalarını kullanıcısına sunar. Üç bileşenden oluşmaktadır; web motoru, arama indeksi ve kullanıcı arabirimi. İnternet üzerinde yüzlerce arama motoru bulunmaktadır. İlk geliştirilen arama motoru Archie adlı FTP içerisinde dosya aramaya yardımcı olan bir arama motorudur. Günümüzün en çok bilinen arama motoruysa Google’dır.

Arama Motorları Nasıl Çalışır ?

Büyük bir kısmı otomatikleşmiş sistemlerle çalışmaktadır. Arama motorlarının botları “Spider-Crawler” internette yer alan milyonlarca web sayfalarında dolaşır ve bu web sayfalarını incelemeden geçirdikten sonra kendi veri havuzlarına alır. Son adımda ise gelişmiş algoritmalarıyla bu web sayfalarını 1 ila 10 arası puanlayarak aratılan anahtar kelimeler arasında en iyi şekilde derecelendirilmiş web sayfalarını kullanıcılarının kullanımına sunar.

En Çok Kullanılan 10 Arama Motoru

GOOGLE

Arama motorları arasında 1998’den bu yana aktif olan şu an da lider konumda ve dünyanın en büyük dijital markalarından bir tanesi olup, bir pazar araştırmasına göre ABD’deki arama motoru sektöründe pazar payının %65.6’sına sahip olmaktadır. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de en çok kullanım için tercih edilen arama motorudur. Aylık tekil kullanıcı sayısı 30.70 milyar civarında ve global sıralamada 2. ve en yoğun trafik aldığı Amerika Birleşik Devletleri’nde lider konumundadır. Google en yoğun kullanımı Amerika Birleşik Devletleri, Hindistan ve Brezilya’dan almaktadır.

 

YAHOO SEARCH

Doksanlı yılların sonunda arama motoru olarak çıkış yapıp zamanla e-posta, anında iletileşme, e-posta grubu ve benzeri hizmetler sunmakatadır. Yahoo şirketi, Yahoo! Mail, Yahoo! Messenger, Yahoo! Maps, Yahoo! Groups, Yahoo! Music, Yahoo! Games, Yahoo! News, Yahoo! Finans, Yahoo! Hotjobs, Yahoo! LAUNCHcast gibi bir çok konumda hizmet vermektedir. Web sitesi olarak yahoo.com adresinden ulaşılmaktadır ve ülkemizde web sitesi olarak tr.yahoo.com olarak erişimi sağlanmaktadır. Aylık tekil kullanıcı sayısı 6.6 milyondur. Global sıralamada 5. ve en yoğun trafik aldığı Amerika Birleşik Devleti’nde 4. sıradadır. Yahoo Search en yoğun kullanımı Amerika Birleşik Devletleri, Hindistan ve Brezilya’dan almaktadır.

YANDEX

1997 yılından beri faaliyette olan Yandex, Google gibi farklı dil destekleriyle ön plana çıkan dünyadaki pazar payında çok büyük bir yere sahip olmakla birlikte Rusya’da %68’e varan kullanıcısıyla en çok kullanılan arama motorudur. “Bugün hava nasıl?” veya “Haberlerde ne var?” gibi daha genel sorular ise Yandex’in www.yandex.com.tr ana sayfasında yer alan günün haberleri, hava durumu gibi çeşitli servisleri sayesinde cevaplandırılır. Aylık ortalama 19.3 milyon tekil kullanıcıya ulaşmaktadır. Global sıralamada 1.260 ve en çok trafik aldığı Amerika Birleşik Devletleri’nde 2.221. sıradadır. Yandex en yoğun kullanımı Amerika Birleşik Devletleri, Rusya ve Çin Halk Cumhuriyeti’nden almaktadır.

BING

Live Search ve MSN Search olarak bilinen Bing Microsft ürünüdür. Arama sonuçlarında reklam göstermemesi en güzel kullanım özelliklerinden biridir. Türkçe dahil olmak üzere 58 dil de kullanılmaktadır. Web sitelerine bağlantı vermenin yanında alt başlıklarda destek yöntemi sunması yeniliğiyle 1 Haziran 2009 tarihinde beta(deneme) aşamasıyla hizmete sunuldu ancak istenilen şekilde başarılı olamadı. Aylık trafiği 1.1 milyar civarında olup global sıralamda 27. ve en yoğun trafiği Amerika Birleşik Devleri’nden alarak 14. sırada yer almaktadır. Bing en yoğun kullanımı Amerika Birleşik Devletleri, Çin ve Fransa’dan almaktadır.

ASK

1995 yılında Kaliforniya’da kurularak arama motoru dünyasında yer alırken ülkemizde tercih edilmeyen arama motorlarındandır. Aratılan kelimelere en uygun içerikleri görüntülemesiyle en güvenilir uygulamalardan biri olduğu söylenmektedir. İlk sonuçları editörlerden ikinci sonuçlarını ise sitenin yan botu olan Teoma’dan almaktadır. Aylık tekil kullanıcı sayısı 590.9 milyon civarında, global sıralamada 64. ve en yoğun trafiğini aldığı Amerika Birleşik Devletleri’nde ise 89. sıradadır. Ask en yoğun kullanımı Amerika Birleşik Devletleri, Hindistan ve Brezilya’dan almaktadır.

AOL SEARCH

Anında mesajlaşma ve mail hizmetleri de vermekte olan Aol, ABD’nin ve dünyanın en büyük internet servis sağlayıcı olan American OnLine’ın markasıdır. Google ile çalışan bir arama motorudur. Aylık tekil kullanıcı sayısı 228.6 milyon civarındadır. Globalde 161 ve en çok trafik aldığı Amerika Birleşik Devletleri’nde ise 41. sıradadır. Aol Search en yoğun kullanımı Amerika Birleşik Devletleri, Britanya ve Almanya’dan almaktadır.

GOODSEARCH

Gelirlerinin yarısını vakıflara ve okullara bağışlayarak her yıl milyonlarca insanın yardım kampanyalarına katılmasını sağlayan Goodsearch, Yahoo tarafından desteklenmekte olan bir arama motorudur. Aylık ortalama 7.1 milyon tekil ziyaretçiye sahiptir.Goodsearch şu an da global de 8.707, en yoğun trafiği aldığı Amerika Birleşik Devletleri’nde 1.805. sıradadır. Goodsearch en yoğun kullanmı Amerika Birleşik Devletleri, Kanada ve Britanya’dan almaktadır.

DOGPILE

1995’ten bu yana diğer arama motorlarından farklı olarak arama yapıldığında Google, Yahoo ve Yandex gibi popüler arama motorlarından en iyi sonuçları filtreleyerek hizmet vermektedir. Aratılan terim ne olursa olsun reklam göstermektedir ve Meta Search teknolojisiyle çalışır. Aylık 12.9 milyon tekil kullanıcısı vardır. Globalde 6.068, en yoğun trafik aldığı Amerika Birleşik Devleti’nde ki sıralaması ise 4.783’ tür. Dogpile en yoğun kullanımı Amerika Birleşik Devletleri, Hindistan ve Filipinler’den almaktadır.

DUCKDUCKGO

2008’den beri gizliliğe daha fazla önem veren kullanıcılarının kişisel bilgilerini saklamamakta olan arama motorudur. Kendisini “sizi izlemeyen arama motoru” olarak tanımlar. Bu davranışıyla kişisel, demografik veya coğrafi bilgilere bakılmaksızın her kullanıcısına aynı sonuçları sunmaktadır. Sadece arama terimine bağlı olarak size bir reklam gösterir. Aylık 130.1 milyon tekil kullanıcı globalde 234. sırada ve en çok trafik aldığı Amerika Birleşik Devletleri’nde ise 125. Sıradadır. DuckDuckGo en yoğun kullanımı Amerika Birleşik Devletleri, Almanya ve Britanya’dan almaktadır.

WOLFRAMALPHA

Mathematica yazılımının geliştiricisi Stephen Wolfram’ın sahip olduğu Wolfram Research tarafından geliştirilmiş arama motorudur. Matematiksel işlemlere ve bilimsel sorulara odaklanmış olarak detaylı arama sonuçları veren, akademik makale ve akademisyenlerin profillerine de yer veren bir arama motorudur. Sonuçlar sorgu hakkındaki gerçeklere ve verilere dayanmaktadır. Aylık 19.6 milyon tekil ziyaretçiye ulaşmıştır. Global de 1628. sıradadır. En çok trafik aldığı Amerika Birleşik Devletleri’nde 746. sırada yer almaktadır. WolframAlpha en yoğun kullanımı Amerika Birleşik Devletleri, Kanada ve Britanya’dan almaktadır.

EN ÇOK KULLANIMA GÖRE ARAMA MOTORLARININ SIRALAMASI

 1. GOOGLE
 2. YAHOO SEARCH
 3. BAIDU
 4. BING
 5. ASK
 6. AOL SEARCH
 7. DUCKDUCKGO
 8. STARTPAGE
 9. IXQUICK
 10. YANDEX
 11. WOLFRAMALPHA
 12. WEBCRAWLER
 13. DOGPILE
 14. EXCITE
 15. ALHEA
 16. GOODSEARCH
 17. MYWEBSEARCH
 18. INFOSPACE
 19. CONTENKO
 20. BOARDREADER
 21. INFO

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir