17 July, 2024

Amazon Sagemaker İle Makine Öğrenimi

Amazon Sagemaker İle Makine Öğrenimi

Amazon SageMaker bir çeşit makine öğretim programıdır. Program sayesinde geliştiricilere; makine modeli tasarlama, eğitme ve dağıtma konularında destek verilmektedir. Ayrıca veri bilimciler için de yeterliliği artırıcı bir programdır. Modelinizin daha düşük fiyatta ancak daha az çalışma ile tasarlanmasına destek olmaktadır.

Amazon SageMaker ile Yapılabilecekleriniz

Amazon SageMaker kullanıcısı olarak kendi yeteneklerine bağlı olarak çok sayıda alanda gelişim sağlayabilirsiniz. Verilerinizi etiketleme, hazır hale getirme ve algoritma seçme yapabileceğiniz ilk yenilikler arasında yer almaktadır. Ayrıca öğrenim paketi içerisinde makinelerin iş akışını kapsayan diğer hizmetler de verilmektedir. Hazırlanan makine modelini eğitme, dağıtım için hazırlama, optimizasyon yapma ve harekete geçme adımları da programa dahildir.

Amazon SageMaker Özelliklerini Benimseyin

Henüz yeni sayılabilecek bir sistem olan amazon sagemaker nedir sorusu aklınıza gelebilir. Bunu kısaca bir makine sistemi öğrenimi olarak düşünebilirsiniz. Sistem taşıdığı özellikler sebebi ile kendi içerisinde neredeyse bir amazon yapay zeka oluşturmaktadır. Sistemin temelde; oluşturma, eğitim ve dağıtma olarak üç ana bileşeni bulunmaktadır.                            Oluşturma, eğitim araçlarını toplama ve hazırlama adımını içermektedir. Bu aşamada verilerin etiketlenmesi ile ilgili sorunlara karşı not defterleri yer almaktadır. Jupyter adındaki not defterleri ile verilerinizi daha iyi tanıyabilir ve geliştirebilirsiniz. Ayrıca kullanıcıya sıfırdan not defteri oluşturma ya da hazır defterleri kullanabilme seçeneği de verilmiştir. Not defterlerinde yer alan başlıca sorunlar; dolandırıcılık tespiti, müşteri kaybı tahmin etme ve günlük veri işlemidir.

Eğitim başlığında ise ortam kurulması ve yönetimi ile ilgilenilmektedir. Bu aşamada makine öğrenimi için algoritmalar hazır bulunmaktadır. Ayrıca tüm algoritmalar sorunsuz bir biçimde ölçek ve hız konusunda ayarlanmıştır. Son amazon sagemaker aşamasında karşımıza dağıtım çıkmaktadır. Burada geliştirici ve veri bilimcilere tek bir tıklama ile ürün dağıtımı yapabilme şansı sunulmaktadır.

 

Hangi Firmalar Amazon Sagemaker’a Yöneldi?

Amazon Sagemaker’in müşteki kitlesini oldukça büyük firmalar oluşturmaktadır. Buna göre; Sıemens, Korean Air, State Farm, coinbase ve CONVOY sistemin en prestijli kullanıcılarıdır. Düzenli sagemaker kullanıcılarını sık sık başarı hikayelerini de paylaşmaktadır. Bu öykülerde çoğunlukla müşteri problemlerine olabilecek en hızlı şekilde dönüş yapılabilmesinden bahsedilmektedir. Siz de yapay zeka girişimlerinizi ya da işletim sistemlerinizi sagemaker ile ileri seviyelere taşıyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir